Реакція ООН на порушення прав православных в Україні и прав русинського народа в Закарпатті, “НЕДОСКАЗАННОЄ” за тиждень 20-27 новембра 2021.

1 ВОПРОС: Відомо, же в часы пережого президента Порошенка, високопосадовці Украйины выпросили у патріарха Варфоломея в Стамбулі в Туреччині томос на созданіє єще єдної уже 5-ї православної української націоналістичної конфесії. Як зреаговав межинародный світ и ООН на такі дії українського антицерковного чиновничества?

2 ВОПРОС: Украинские комунисты, прийдя в русинский край, закрывали православні монастырі св.. Николаевськый в Карпутлаш и открыли, наприклад, там Тубдиспансер (туберкулëзну больницю), яку и до днеська єще не выселили за 30 років України.Чому так люблять православных выдавати за друзів советської власти, а уніатів – як жертвы?

3. ВОПРОС: Ко такый протоиерей Димитрій Бҍляков (Бҍляк) и яку роль сыграв він в духовно-національному возрожденії русинського народа и яка єго учать в історії Карпато-Русскої Православної Церкви Восточної?

4 ВОПРОС: Кажуть же є письмо от православных епископів в защиту Ромжі?

5 ВОПРОС: А тепер за звідаюся болем сложное! В 1939 году СССР анексировал часть Польші Галичину под. радянським терміном – Західна Україна. В 1946 році, як ви мали уже про то передачу, Радянська Україна анексовала часть суверенної Чехослрвакії Підкарпатьку русь. В 2014 році, по заявленія властей Україны, Россія анексовала від України Крим. Що це за парад анексій? Як дати їм правову оцінку? И чому таку оцінку часто дають несправедливо и кажда сторона по-своєму?

6 ВОПРОС: На сайті радіо свобода читаєме: «Уряд Чехословаччини у вигнанні протягом війни сподівався, що йому вдасться зберегти територіальну цілісність держави. Ця надія спиралася на дві угоди, які були підписані з СРСР. Чому влас-тям Чехословакії не удалося возстановити свою територіальну цілостность, не вернувши собі Подкарпатську Русь, яку анексовала тогды уже Радянська Україна?

7 ВОПРОС: Якщо 25 жовтня 1944 року Радянська армія освободила часть ЧСР и місто Ужгород, то як нині Україна празднує звільненя України 25 жовтня, коли в сей час Ужгород ніякого відношення не мав до Радянської України?

8 ВОПРОС: В Хусті 18 ноября 1944 года всекраєвоє собраніє православных обра-тилися до окупаційних властей СССР из письмом, в котрому свободо и честно обявили, что жителі Подкарпатськой Руси, як конституційної Автономної Республікы ЧСР, предвидя приєднання, предложили свій варіант. Чому їх предолеженію не судилося збытися?

9. ВОПРОС: У віторок 23-го новембра 2021-го року уповномоченый влады Словацькой републікы Ласло Буковскый зорґанізовав робочу стрічу з представителями русиньской народностной меншыны. Што ся там говрило?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Translate »